Početna stranica » sport » O dramatičnim utakmicama u nogometu

O dramatičnim utakmicama u nogometu

Nogomet je doslovno pun scenarija za holivudske redatelje koji mogu snimati filmove s dramatičnim raspletom. Pozivamo vas da se upoznate s nekim od njih..

Bavaria i Manchester United, 1999
    Želio bih početi s finalom Lige prvaka 1999. između Bayerna i Manchester Uniteda, koji se održao na stadionu Camp Nou u Barceloni. Na samom početku utakmice, momčad iz Münchena prikazuje cilj Marija Baslera, koji je zabio gol iz daljine..
    Do 90 minuta utakmice, njemačka momčad je zadržala minimalnu prednost u odnosu na Crvene vragove i, štoviše, mogla bi je udvostručiti ako su Mehmet Scholl i Carsten Janker bili točniji. Međutim, nakon 90 minuta utakmice, počelo je razdoblje, kako ga je Fergie Time počeo zvati. Teddy Sheringham nakon izvođenja ugla Beckham izjednačio je rezultat, a malo kasnije Ole-Gunnar Solskjaer, opet, nakon Beckhamove igre doveo je "Mankuniance" naprijed. U isto vrijeme, i Sheringham i Ole-Gunnar Solskjaer započeli su utakmicu sa klupe. Drama također leži u činjenici da je menadžer "Bavarske" Ottmar Hitzfeld rano vjerovao u pobjedu, jer to nije tipično za njemački život. Glavni trener Münchena promijenio je svog najboljeg braniča Lothara Matthausa, koji je tijekom utakmice osigurao pojačanu betonsku obranu. To je bila pogreška ...

Tim Argentina i Engleska, 1986
    Zaronimo još ranije u povijest i prisjetimo se kultne utakmice Svjetskog prvenstva 1986. godine, u kojoj se u okviru četvrtfinalnog susreta sastajala reprezentacija Argentine i Engleske. Ovaj Svjetski kup bio je kruna karijere argentinskog genija Diega Maradone. Prvu polovicu tog meča nije obilježilo nešto nezaboravno, golovi nisu postignuti. Međutim, u drugoj polovici igre sve je u potpunosti nadoknađeno. Rezultat je otvorio Diego Maradona s povijesnim prolazom iz vlastite polovice terena, premještajući cijelu englesku momčad lijevom nogom i zabijajući se u praznu mrežu. Fantastičan za ovaj cilj daje da je Argentinac trčao 80 metara u 14 sekundi, premda je pobijedio branitelje protivnika. Malo kasnije Maradona udvostručuje prednost reprezentacije Argentine. A drugi gol može se natjecati s prvim u slavi i legendi, jer je dobio gol. I to je učinjeno tako očito i drsko. Protivnik, suigrači, cijeli stadion je bio jasan - cilj se ne bi trebao računati. Međutim, sudac je iznenadio sve koji su vidjeli ovaj susret, pokazujući na središte polja. Nakon utakmice, Maradona je to nazvala "Božja ruka". Ali Britanci se nisu osjećali bolje. Još uvijek ne vole Maradonu, optužujući ga da je od njih ukrao pobjedu.

Liverpool i Milan 2005.
    Govoreći o dramatičnoj utakmici, neophodno je spomenuti finale Lige prvaka 2005. godine u kojem su se susretali Liverpool i Milan..
    Talijanski klub već u prvom poluvremenu, čini se, osmislio je pobjedu za sebe u utakmici, ali ispostavilo se da to nije bilo lako za štićenike Carlo Ancelotti.
    Već u prvoj minuti utakmice, bez dodatnih preludija, kapetan "Milana" legendarni Palo Maldini postiže gol. Još dvije leti u neto vrata, "Liverpool" na kraju prve polovice utakmice, dubl vuče Crespo. Na pauzi su igrači "Milana" već pomislili da će piti šampanjac iz "Ushastika", a Benitez je u to vrijeme govorio vatreno u garderobi Merseyside tima, jer je u drugom poluvremenu došao još jedan Liverpool. U samo šest minuta utakmice, Gerrard, Smicer i Alonso su izjednačili rezultat, izvodeći čudo koje će zauvijek ostati u sjećanju u povijesti svjetskog nogometa. Utakmica će se završiti rezultatom 3: 3. Dodatno vrijeme također ne otkriva pobjednika. Pokreće seriju jedanaesteraca. Zašto ne scenarij za film?
    Bilo zbog živaca ili šoka nakon izgubljene prednosti, ali nogometaši Milanske momčadi jako su pobijedili. Posljednji koji je došao do točke je ukrajinski legenda Andrei Ševčenko i ne ostvaruje kaznu, donoseći pobjedu engleskom klubu.